MIAMI VALLEY TENNIS COACHES' ASSOCIATION
2007 BOYS' TENNIS ALL-AREA AWARDS - DIVISION 1
NAME GRADE SCHOOL POSITION RECORD DIST/STATE Q
1ST TEAM
Andy Jackson 10 Vandalia Butler Singles 26-1 State
Roland Imle 11 Centerville Singles 20-8 State
Tyler Johnston 10 Wilmington Singles 25-7 District
Jansen Hein 12 Greenville Singles 24-4 District
Randy Boll 12 Centerville Singles 27-3 State
Patrick Hamning 11 Middletown Singles 25-6 State
Elliot Conti 11 Wilmington Doubles 22-2
Sean Walt 12
Andy Peiffer 12 Vandalia Butler Doubles 19-4 District
Michael Comley 12 District
Kevin Kauffman 11 Centerville Doubles 12-3
Josh Saunders 9 District
2ND TEAM
Mark Motta 12 Carroll Singles 19-9 District
Michael Cole 10 Middletown Singles 23-5 State  
Matt Heller 12 Vandalia Butler Singles 24-4 State  
Zach Clendenen 12 Troy Singles 21-7 District
Jacob Britt 12 Springboro Singles 20-6 District
Joel Jean 12 Beavercreek Singles 18-10
Mike DeBrosse 11 Carroll Doubles 13-5
David Tucker 10
Steven Shroyer 12 Troy Doubles 19-2 District
Stuart Winblad 11
Steve Funk 12 Springboro Doubles 15-3
Stas Futoransky 12 District
3RD TEAM
Tony Walters 9 Beavercreek Singles 20-5 District
Austin Kleman 12 Sidney Singles 16-8 District
Tariq Habash 10 Middletown Singles 22-4 District
Brad Mittlesteadt 12 Northmont Singles 13-10 District  
Sean Verma 12 Beavercreek Doubles 13-4
Matt Krakoff 12
Jake Maio 10 Northmont Doubles 13-5
Kyle Miranda 12
Matt Dutro 11 Vandalia Butler Doubles 21-2
Kyle Robbins 11
DIVISION 1 CONTINUED:
HONORABLE MENTION
NAME GRADE SCHOOL DIST/STATE Q
Zach Davis 12 Fairborn
Alexander Wang 11 Beavercreek
Stefan Wagner 11 Centerville
Dan Brown 12 West Carrollton
Alec Goodall 12 Troy
Kevin Sarich 11 Troy
David Maurer 12 Greenville District
Patrick Clark 11 Greenville District
Jon Sander 12 Greenville
Alex Hosbrook-Cole 12 Greenville
Jimmy Caccamo 11 Carroll District
Michael Charek 12 Carroll
Travis Duckro 12 Wayne
Alex Byrd 12 Wayne
Sanchit Goyal 12 Wayne
Taylor Barden 12 Northmont District
Cody Bryan 12 Northmont
Patrick O'Donnel 11 Miamisburg
David Weaver 11 Springboro
Jeff Mable 11 Vandalia Butler
Johnathan Jenson 12 Xenia
Brendan Murphy 12 Fairmont
Kevin Wagner 12 Fairmont
Jeff Carter 12 Wilmington
Seth Mayabb 12 Middletown
Bill Wilson 11 Middletown
Terry Roberts 11 Trotwood
Patrick Ho 10 Sidney
PLAYER OF THE YEAR: Andy Jackson Vandalia Butler
TEAM OF THE YEAR: Vandalia Butler
COACH OF THE YEAR: Larry Jackson Vandalia Butler
PRESIDENT'S AWARD: Joe Haupt Trotwood
SPORTSMANSHIP AWARD: Mark Motta Carroll
COACHES' HALL OF FAME:  Mark Glodner Troy
School Record
FINAL POLL: 1 Vandalia Butler 19-1
2 Centerville 16-3
3 Wilmington 7-8
4 Middletown 11-3
5 Carroll 15-3
6 Tie Troy 17-1
6 Tie Beavercreek 14-5
8 Springboro 18-3
9 Greenville 13-5
10 Tie Fairmont 7-11
10 Tie Northmont 10-8
2007 BOYS' TENNIS ALL-AREA AWARDS - DIVISION 2
NAME GRADE SCHOOL POSITION RECORD DIST/STATE Q
1ST TEAM
Philip Dresden 11 Tippecanoe Singles 24-2 District
Ben Roeser 11 Waynesville Singles 20-0 State
Chris Riccardella 12 Alter Singles 19-8 District
Joe Piechota 12 CJ Singles 13-8 District
Jason Hanely 12 Kenton Ridge Singles 24-4 State
Ethan Greene 10 Oakwood Doubles 14-3 District
David Wang 11
Michael Quill 12 CJ Doubles 17-8 District
Tim O'Hearn 12
Eric Reed 12 MVS Doubles 11-3
Chris Carlson 11
2ND TEAM
Dylan Schwerdtfeger 12 Waynesville Singles 13-2 State
Jack Adam 11 MVS Singles 16-10 District
Erik Bramman 12 Alter Singles 10-14 District
Addison Wille 11 Oakwood Singles 13-8 District
Conrad Klank 12 CJ Singles 17 - 4 District
Andrew Hill 12 Carlisle Doubles 18-7
John Hill 12
David Smith 12 Kenton Ridge Doubles 13-0 District
Adam Bennett 10
Bennett Rothstein 12 Tippecanoe Doubles 13-8 District
Matt DeNuzzo 12 District
3RD TEAM
Luke Hiltibran 12 Urbana Singles 13-6
Rob Harrelson 10 Lehman Catholic Singles 9-11 District
Steven Johnson 10 Bellbrook Singles 14-9
Kevin Malarkey 12 MVS Singles 11-5
Riley Schlub 12 Springfield Shawnee Singles 14-6 District
Blake Burchan 12 Urbana Doubles 10-3
Ben Alderfer 11
Chad Bevenger 12 Carlisle Doubles 15-3
Mason Motley 10
Nick Yannucci 12 Lehman Catholic Doubles 13-8
Andrew McDonagh 11
HONORABLE MENTION
NAME GRADE SCHOOL DIST/STATE Q
Art Keighley 10 Alter
David Garrigan 11 Bellbrook District
JD Patterson 11 Bellbrook District
Manik Bhat 11 Bellbrook
Michael Derr 11 Bellbrook
Ricky Miller 11 Central Catholic
Kenny Parker 12 Cedarville
Omar Khan 12 MVS
Akash Goyal 10 MVS
Alex Holmes 10 CJ
Lucas Iberico 12 CJ
Cory Hopwood 11 Waynesville
Luke Schwerdtferger 10 Waynesville
Stuart Dunn 12 Valley View
Andy Gravunder 12 Lehman District
Matt Shroyer 10 Lehman
Bryan McDonagh 9 Lehman
Steffan Crowe 12 Carlisle
Kyle Kirby 12 Springfield Shawnee District
Ben Dixon 12 Springfield Shawnee
Rob Weller 12 Springfield Shawnee
Perry Thompson 11 Urbana
John Mc Crillis 11 Tippecanoe
Dan Decker 11 Tippecanoe
Ben Sigler 10 Northwestern
Kirk Wolf 11 Northwestern
Travis Kearns 12 Kenton Ridge District
Nathan Shaw 10 Kenton Ridge
Tanner Olterman 12 Preble Shawnee
Isaac Hong  11 Oakwood
PLAYER OF THE YEAR: Ben Roeser Waynesville
TEAM OF THE YEAR: Chaminade Julienne
COACH OF THE YEAR: Jim Brooks CJ
Vin Romeo MVS
PRESIDENT'S AWARD: Wes Rodenberg Tippecanoe
Tom Kishpaugh Carlisle
SPORTSMANSHIP AWARD: Philip Dresden Tippecanoe
Travis Kearns Kenton Ridge
School Record
FINAL POLL: 1 Chaminade Julienne 13-6
2 MVS 17-3
3 Oakwood 13-6
4 Tippecanoe 19-2
5 Alter 7-10
6 Carlisle 17-2
7 Waynesville 13-6
8 Bellbrook 9-8
9 Kenton Ridge 18-2
10 Springfield Shawnee 15-5
2007 BOYS' TENNIS ACADEMIC AWARDS
Beavercreek Oakwood
Joel Jean Eric Harper
Sean Verma Brittany White
Bellbrook Preble Shawnee
Jack Via
Carlisle
Steffan Crowe Sidney
  Austin Kleman
Carroll Matt Casey
Mark Motta Steven Billups
Michael Charek
Springboro
Centerville Reggie Gast
David Billman Jacob Britt
Mohit Birdi
Randy Boll Springfield Shawnee
Matt Posner Riley Schlub
Kyle Kirby
C-J Ben Dixon
Joe Piechota
Nate Wallace Tippecanoe
Michael Quill Bennett Rothstein
Alex Holmes
Troy
Fairmont Blake Huffaker
Brendan Murphy
Valley View
Greenville Stuart Dunn
Jansen Hein Austin Zani
David Mauer
Vandalia Butler
Kenton Ridge Andy Peiffer
David Smith
Wayne
Lehman Travis Duckro
Andy Gravunder
Waynesville
Miamisburg Dylan Schwerdtfeger
Derek Huelsman Isaac Voehringer
Miami Valley School West Carrollton
Kevin Malarkey Dan Brown
Omar Kahn
Eric Reed Wilmington
Elliot Conti
Sean Walt