MIAMI VALLEY TENNIS COACHES' ASSOCIATION

 

 

 

 

 

 

2007 GIRL'S TENNIS ALL-AREA AWARDS - DIVISION 1

 

 

 

 

 

 

NAME

GRADE

SCHOOL

POSITION

RECORD

DIST/STATE Q

 

 

 

 

 

 

1ST TEAM

 

 

 

 

 

Katie Pleiman

11

CJ

Singles

12-2

State

Kayla Tuscany

11

Miamisburg

Singles

30-4

State

Nicci Dresden

10

CJ

Singles

20-3

State

Whitney Wagner

11

Centerville

Singles

22-11

District

Lauren Pickrel

11

Fairmont

Singles

13-9

District

 

 

 

 

 

 

Samantha Zimmerman

11

CJ

Doubles

14-6

State

Mollie Buerschen

10

 

Kelsey Jenkins

12

Carroll

Doubles

19-6

District

Emily Schaefer

11

District

Kristen Dorsey

12

Centerville

Doubles

16-4

 

Elise Ranich

10

 

 

 

 

 

 

 

2ND TEAM

 

 

 

 

 

Stella Ross

11

Trotwood

Singles

18-5

District

Caitlin Strachan

12

Troy

Singles

10-7

District

Stephanie Dohner

11

Northmont

Singles

22-6

District

Tory Painter

10

Centerville

Singles

20-5

District

Lee Matthews

12

Beavercreek

Singles

15-12

 

 

 

 

 

 

 

Kim Murphy

12

Fairmont

Doubles

13-5

 

Natalie Wolfe

10

 

 Michelle Cermak

12

Troy

Doubles

14-8

District

Nami Saeki

11

District

Brooke Blair

12

Miamisburg

Doubles

14-10

 

Rachel Hoefling

10

 

 

 

 

 

 

 

3RD TEAM

 

 

 

 

 

Emily Buerschen

12

CJ

Singles

18-2

State

Kaitlin Pickrel

10

Fairmont

Singles

18-4

District

Marianne Bonanno

9

Northmont

Singles

21-3

District

Lauren Dellon

10

Bellbrook

Singles

13-9

 

Natalie Machicao

10

Beavercreek

Singles

17-5

District

 

 

 

 

 

 

Emily Jackson

12

Centerville

Doubles

12-4

 

Remy Orlins

12

 

Tracey Hong

11

Beavercreek

Doubles

15-11

 

Ya Su

12

 

Madiha Khan

12

Beavercreek

Doubles

16-4

 

Kristen Duckro

11

 

 

 

 

 

 

 

DIVISION 1 CONTINUED:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

HONORABLE MENTION

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

NAME

GRADE

SCHOOL

DIST/STATE Q

 

 

Brooke Goodall

12

Troy

District

 

 

Sarah Taylor

11

Troy

 

 

 

Haruka Takahata

11

Troy

 

 

 

Jessica McKean

12

Bellbrook

 

 

 

Mia Coleman

12

Wayne

 

 

 

Kezia Southern

12

Wayne

 

 

 

Olivia Bowman

12

Northmont

 

 

 

Anastasia Voevodin

10

Centerville

 

 

 

Elizabeth Steingass

10

Miamisburg

 

 

 

Mary White

11

Fairmont

 

 

 

Manasa Mullapudi

12

Beavercreek

District

 

 

Shawnt'e James

10

Trotwood

District

 

 

Brooke Moore

11

Trotwood

 

 

 

Danielle Fischer

10

Springboro

 

 

 

Maggie McGinnis

11

CJ

 

 

 

Theresa Upp

12

CJ

 

 

 

Janet Starkey

12

Carroll

District

 

 

Sarah Fortin

12

Carroll

District

 

 

Michelle Traylor

9

Carroll

 

 

 

Danielle Comstock

11

South

 

 

 

Mashal Akhter

11

North

 

 

 

Nathalie Grossen

12

Greenville

 

 

 

 

 

 

 

 

 

   CO-PLAYER OF THE YEAR:

Katie Pleiman

CJ

 

 

 

 

Kayla Tuscany

Miamisburg

 

 

 

 

 

 

 

 

TEAM OF THE YEAR:

 

CJ

 

 

 

 

 

 

 

 

 

COACH OF THE YEAR:

 

Tim Voegeli

Fairmont

 

 

 

 

 

 

 

 

PRESIDENT'S AWARD:

 

Chris Heider

Carroll

 

 

 

 

 

 

 

 

SPORTSMANSHIP AWARD:

 

Jessica Baumann

Greenville

 

 

 

 

Tayna Ranginwala

North

 

 

 

 

Lee Matthews

Beavercreek

 

 

 

 

Kaley Weber

Springboro

 

 

 

 

 

 

 

 

 HALL OF FAME:

 

Michelle DaCosta

Wayne

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

School

Record

 

 

FINAL POLL:

1

CJ

20-3

 

 

 

2

Centerville

16-1

 

 

 

3 Tie

Fairmont

15-4

 

 

 

3 Tie

Beavercreek

15-4

 

 

 

3 Tie

Miamisburg

12-7

 

 

 

6

Springboro

9-6

 

 

 

7

Northmont

15-4

 

 

 

8

Troy

9-8

 

 

 

9

Carroll

11-9

 

 

 

10

Bellbrook

11-7

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2007 GIRL'S TENNIS ALL-AREA AWARDS - DIVISION 2

 

 

 

 

 

 

NAME

GRADE

SCHOOL

POSITION

RECORD

DIST/STATE Q

 

 

 

 

 

 

1ST TEAM

 

 

 

 

 

Kelsey Haviland

12

Oakwood

Singles

24-1

State

Alyssa Ritchie

9

Waynesville

Singles

18-3

State

Julie Kirkland

11

Miami Valley School

Singles

18-0

State

Catelin O'Gara

11

Fenwick

Singles

12-2

State

Leah Donoff

11

Tippecanoe

Singles

25-2

District

 

 

 

 

 

 

Lauren Ignozzi

11

Alter

Doubles

13-0

District

Jenny Graul

12

State

Nicole Jenkins

11

Brookville

Doubles

17-5

 

Mallory Tidd

11

 

Liane Lachiewicz

11

Lehman

Doubles

12-5

 

Ciara Sargeant

10

District

 

 

 

 

 

 

2ND TEAM

 

 

 

 

 

Leah Ann Miller

10

Catholic Central

Singles

25-2

District

Maggie Sullivan

11

Fenwick

Singles

13-1

State

Megan Asterino

11

Northwestern

Singles

19-3

District

Katherine Pardue

11

Miami Valley School

Singles

14-2

State

Alex Niekamp

11

Alter

Singles

8-8

State

 

 

 

 

 

 

Megan Boeckman

12

Alter

Doubles

12-0

District

Grace Nikolai

10

 

Sasha Yanes

12

Miami Valley School

Doubles

14-7

 

Jo Sharma

9

 

Emma Clark

12

Northwestern

Doubles

15-2

 

Kathy Hua

9

 

 

 

 

 

 

 

3RD TEAM

 

 

 

 

 

Alexandra Cummins

12

Dixie

Singles

16-5

District

Rachael Peck

11

Lehman

Singles

10-14

District

Allison Weeks

12

Kenton Ridge

Singles

12-9

 

Caroline Hochwalt

12

Alter

Singles

9-11

 

Frannie Trempe

9

Catholic Central

Singles

17-4

 

 

 

 

 

 

 

Rachel Edwards

12

Miami Valley School

Doubles

15-7

 

Kaitlin Bressler

12

 

Hillary Paisley

10

Oakwood

Doubles

16-3

 

Emily Reed

11

 

Laura Allen

10

Milton Union

Doubles

13-11

 

Lindsay Brumbaugh

10

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

DIVISION 2 CONTINUED:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

HONORABLE MENTION

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

NAME

GRADE

SCHOOL

DIST/STATE Q

 

 

 

 

 

 

 

 

Geetika Srivastava

11

Miami Valley School

 

 

 

Kate Bertny

11

Oakwood

Districts

 

 

Ellie Rodebeck

11

Oakwood

Districts

 

 

Kseniya Mikityanskaya

10

Oakwood

 

 

 

Sally Trout

9

Milton Union

 

 

 

Sam Ames

11

Alter

Districts

 

 

MacKenzie Jenkins

9

Northwestern

Districts

 

 

Sarah Everingham

12

Northwestern

 

 

 

Kaitlyn Erlewine

11

Northwestern

 

 

 

Amanda Hunter

12

Brookville

 

 

 

Libby Galbreath

12

Sidney Lehman

 

 

 

Andrea Bennett

12

Kenton Ridge

Districts

 

 

Amanda Fulk

12

Kenton Ridge

Districts

 

 

Courtney Liming

12

Kenton Ridge

 

 

 

Kearston Conrad

11

Kenton Ridge

 

 

 

Molly Tehan

10

Springfield Catholic Central

 

 

Ashley Wright

12

Carlisle

 

 

 

Katie Patton

12

Waynesville

 

 

 

Karen Allen

11

Tippecanoe

Districts

 

 

Kaitlin Patzek

11

Tippecanoe

Districts

 

 

Becky Monce

12

Tippecanoe

 

 

 

Allison McQuarry

11

Tippecanoe

 

 

 

Heather Terry

9

Fenwick

 

 

 

Madeline Garnica

9

Fenwick

 

 

 

Jennifer Leonard

12

Dixie

 

 

 

Ashley Roark

12

Dixie

 

 

 

Jennifer Kincaid

11

Sp. Shawnee

 

 

 

 

 

 

 

 

 

PLAYER OF THE YEAR:

 

Kelsey Haviland - Oakwood

 

 

 

 

 

 

 

 

TEAM OF THE YEAR:

 

Alter

 

 

 

 

 

 

 

 

 

COACH OF THE YEAR:

 

Dave Hartsock - Alter

 

 

 

 

 

 

 

 

 

CO-PRESIDENT'S AWARD:

 

Linda Bednar - Northwestern

 

 

 

 

Marianna Wright - Brookville

 

 

 

 

 

 

 

 

SPORTSMANSHIP AWARD:

 

Ashley Wright - Carlisle

 

 

 

 

 

 

 

 

 HALL OF FAME:

 

Michelle DaCosta

Wayne

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

School

Record

 

 

FINAL POLL:

1

Alter

14-7

 

 

 

2

Oakwood

13-6

 

 

 

3

Miami Valley School

18-3

 

 

 

4 Tie

Tippecanoe

18-1

 

 

 

4 Tie

Northwestern

16-3

 

 

 

6

Brookville

14-5

 

 

 

7

Kenton Ridge

12-6

 

 

 

8

Lehman

9-10

 

 

 

9

Milton Union

11-7

 

 

 

10 Tie

Dixie

11-5

 

 

 

10 Tie

Waynesville

11-5

 

 

 

2007 GIRL'S TENNIS ACADEMIC AWARDS

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Alter

 

 

 

Miamisburg

 

 

 

Caroline Hochwalt

 

 

Bailey Blair

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Beavercreek

 

 

Milton Union

 

 

 

Lee Matthews

 

 

Ashley Mitchell

 

 

 

Manasa Mullapudi

 

 

 

 

 

 

 

Ya Su

 

 

 

Northwestern

 

 

 

 

 

 

 

Emma Clark

 

 

 

Brookville

 

 

Jessica Carr

 

 

 

Amanda Hunter

 

 

 

 

 

 

 

Becky Dull

 

 

Oakwood

 

 

 

 

 

 

 

Kelsey Haviland

 

 

 

Carlisle

 

 

 

 

 

 

 

 

Ashley Wright

 

 

Springboro

 

 

 

 

 

 

 

Kaley Weber

 

 

 

Carroll

 

 

 

Danielle Fischer

 

 

 

Kelsey Jenkins

 

 

Ashley Lewis

 

 

 

Janet Starkey

 

 

Chelsea Mollenhauer

 

 

 

Sarah Fortin

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Springfield North

 

 

 

Centerville

 

 

Olivia Chitkara

 

 

 

Annie Lee

 

 

 

Tayna Ranginwala

 

 

 

Kristin Dorsey

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Springfield Shawnee

 

 

C-J

 

 

 

Morgan Cross

 

 

 

Emily Buerschen

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tippecanoe

 

 

 

Dixie

 

 

 

Becky Monce

 

 

 

Alexandra Cummins

 

 

 

 

 

 

 

Shawne-Nicole Hoke

 

 

Trotwood

 

 

 

Tiffany Denlinger

 

 

Erica Simmons

 

 

 

Ashley Roark

 

 

 

 

 

 

 

Jennifer Leonard

 

 

Troy

 

 

 

 

 

 

 

 

Caitlin Strachan

 

 

 

Fairmont

 

 

 

 

 

 

 

 

Brooke Johnson

 

 

Wayne

 

 

 

 

Rachel Meredith

 

 

Kezia Southern

 

 

 

 

 

 

 

Mia Coleman

 

 

 

Greenville

 

 

 

 

 

 

 

Nathalie Grossen

 

 

Waynesville

 

 

 

Jessica Baumann

 

 

Kate Patton

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kenton Ridge

 

 

 

 

 

 

 

Andrea Bennett

 

 

 

 

 

 

 

Amanda Fulk

 

 

 

 

 

 

 

Allison Weeks