MIAMI VALLEY TENNIS COACHES' ASSOCIATION

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2005 GIRL'S TENNIS ALL-AREA AWARDS - DIVISION 1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

NAME

GRADE

SCHOOL

POSITION

RECORD

DIST/STATE Q

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1ST TEAM

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Shyma Ramalingam

11

Beavercreek

singles

32-3

State Qualifier

 

 

 

 

Christie Pleiman

11

CJ

singles

23-11

State Qualifier

 

 

 

 

Kayla Tuscany

9

Miamisburg

singles

25-7

State Qualifier

 

 

 

 

Kara Jackson

11

Butler

singles

16-5

District Qualifier

 

 

 

 

Stella Ross

9

Trotwood

singles

17-3

District Qualifier

 

 

 

 

Katie Pleiman

9

CJ

singles

23-2

State Qualifier

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Emily Kaminski

12

CJ

doubles

12-3

 

 

 

 

 

Samantha Zimmerman

9

 

 

 

 

 

Alex Tobey

12

Beavercreek

doubles

20-4

 

 

 

 

 

Caroline Berglund

12

 

 

 

 

 

Jackie Garrett

12

Centerville

doubles

11-11

 

 

 

 

 

Heather Tanksley

12

 

 

 

 

 

Ashley Faulkner

12

Miamisburg

doubles

17-8

 

 

 

 

 

Stephanie Oaks

12

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2ND TEAM

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Reem Habash

11

Middletown

singles

16-7

District Qualifier

 

 

 

 

Whitney Wagner

9

Centerville

singles

11-18

 

 

 

 

 

Emily White

12

Fairmont

singles

12-9

District Qualifier

 

 

 

 

Stephanie Dohner

9

Northmont

singles

15-10

District Qualifier

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kim Murphy

10

Fairmont

doubles

14-12

 

 

 

 

 

Britni Contreras

12

 

 

 

 

 

Abby Snider

12

Butler

doubles

14-8

District Qualifier

 

 

 

 

Lauren Ruff

11

District Qualifier

 

 

 

 

Holly Zelnio

12

CJ

doubles

13-3

 

 

 

 

 

Melanie Luken

12

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3RD TEAM

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mackenzie Farmer

12

Middletown

singles

14-8

District Qualifier

 

 

 

 

Haley Dudon

11

Butler

singles

17-6

District Qualifier

 

 

 

 

Emily Buerschen

10

CJ

singles

24-0

State Qualifier

 

 

 

 

Kelly Lybrook

11

Bellbrook

singles

12-9

 

 

 

 

 

Lauren Pickrel

9

Fairmont

singles

16-6

District Qualifier

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Julie Brewer

12

Greenville

doubles

16-6

District Qualifier

 

 

 

 

Beth Miller

12

District Qualifier

 

 

 

 

Tara Robison

11

Beavercreek

doubles

10-3

 

 

 

 

 

Haley Parker

12

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

DIVISION 1 CONTINUED:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

HONORABLE MENTION

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

NAME

GRADE

SCHOOL

DIST/STATE Q

 

 

 

 

 

 

Ellen Dorsten

12

Miamisburg

 

 

 

 

 

 

 

Martina Cronin

12

C-J

 

 

 

 

 

 

 

Carly Heckmann

12

Centerville

 

 

 

 

 

 

 

Dawn Makiewicz

12

Vandalia-Butler

 

 

 

 

 

 

 

Jessica Neef

12

Vandalia-Butler

 

 

 

 

 

 

 

Angela St. Pierre

12

Bellbrook

 

 

 

 

 

 

 

Alexandria Harris

11

Northmont

 

 

 

 

 

 

 

Cairee Paugh

11

Northmont

 

 

 

 

 

 

 

Brooke Moore

9

Trootwood Madison

 

 

 

 

 

 

 

Manasa Mullapudi

10

Beavercreek

 

 

 

 

 

 

 

Mary White

9

Fairmont

 

 

 

 

 

 

 

Nathalie Grossen

 

Greenville

 

 

 

 

 

 

 

Jessica Walt

 

Wilmington

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

PLAYER OF THE YEAR:

Shyma Ramalingam, Beavercreek

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

TEAM OF THE YEAR:

CJ

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

CO-COACH OF THE YEAR:

Jim Brooks, CJ

 

 

 

 

 

 

 

 

Bang Tsao, Beavercreek

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

PRESIDENT'S AWARD:

Susan Cunningham, Trotwood

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

SPORTSMANSHIP AWARD:

Amanda Chartrand, Miamisburg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

FINAL POLL:

1

CJ

18-2

 

 

 

 

 

 

 

2

Beavercreek

17-2

 

 

 

 

 

 

 

3

Troy

 

 

 

 

 

 

 

 

4

Centerville

11-8

 

 

 

 

 

 

 

5

Miamisburg

13-5

 

 

 

 

 

 

 

6

Butler

13-5

 

 

 

 

 

 

 

7

Springboro

 

 

 

 

 

 

 

 

8

Fairmont

11-8

 

 

 

 

 

 

 

9

Middletown

8-8

 

 

 

 

 

 

 

10

Trotwood

11-9