MIAMI VALLEY TENNIS COACHES' ASSOCIATION

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2005 GIRL'S TENNIS ALL-AREA AWARDS - DIVISION 2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

NAME

GRADE

SCHOOL

POSITION

RECORD

DIST/STATE Q

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1ST TEAM

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kelsey Haviland

10

Oakwood

Singles

24-0

State Singles

 

 

 

 

Cara Wald

11

Oakwood

Singles

23-2

State Doubles

 

 

 

 

Julie Kirkland

9

Fenwick

Singles

22-2

District Singles

 

 

 

 

Leah Donoff

9

Tipp City

Singles

16-3

District Doubles

 

 

 

 

Stephanie Isaacs

12

Waynesville

Singles

17-2

State Doubles

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kristin Cobb

11

Oakwood

Doubles

14-0

State Doubles

 

 

 

 

Brittany White

11

Oakwood

Doubles

14-0

District Singles

 

 

 

 

Cory Ley

11

Alter

Doubles

17-9

District Doubles

 

 

 

 

Alex Dahm

11

Alter

Doubles

17-9

 

 

 

 

 

Lisa Ling

11

Fenwick

Doubles

17-1

 

 

 

 

 

Maggie Sullivan

9

Fenwick

Doubles

17-1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2ND TEAM

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kelly Culbertson

12

Greenon

Singles

25-3

District Singles

 

 

 

 

Jessica Wichie

12

Lehman

Singles

26-4

District Singles

 

 

 

 

Caitlin O’Gara

9

Fenwick

Singles

18-3

District Singles

 

 

 

 

Lee Matthews

10

Stivers

Singles

15-3

District Singles

 

 

 

 

Tammi Isaacs

10

Waynesville

Singles

17-2

State Doubles

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Katie Kerrigan

12

Lehman

Doubles

25-4

District Doubles

 

 

 

 

Katie Staudt

12

Lehman

Doubles

25-4

District Doubles

 

 

 

 

Katherine Pardue

9

Miami Valley

Doubles

10-7

 

 

 

 

 

Hilary McConnaughey

11

Miami Valley

Doubles

10-7

 

 

 

 

 

Erin Searcey

11

Milton Union

Doubles

15-6

 

 

 

 

 

Chelsea Robinson

11

Milton Union

Doubles

15-6

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3RD TEAM

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Laura Weiss

12

Carroll

Singles

14-11

 

 

 

 

 

Jenny Graul

10

Alter

Singles

8-14

District Doubles

 

 

 

 

Marisa Pechawer

12

Catholic Central

Singles

19-7

District Singles

 

 

 

 

Ashley Kitchen

12

Milton Union

Singles

18-12

District Singles

 

 

 

 

Myah Blazar

11

Miami Valley

Singles

10-10

District Doubles

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Alex Neidkamp

9

Alter

Doubles

24-5

 

 

 

 

 

Megan Boeckman

10

Alter

Doubles

24-5

 

 

 

 

 

Mary Stoecklein

12

Miami Valley

Doubles

15-3

 

 

 

 

 

Elyse Handel

11

Miami Valley

Doubles

15-3

 

 

 

 

 

Kaylah Dempsey

11

Oakwood

Doubles

12-4

 

 

 

 

 

Lauren Tramontano

11

Oakwood

Doubles

12-4

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

DIVISION 2 CONTINUED:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

HONORABLE MENTION

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

NAME

GRADE

SCHOOL

DIST/STATE Q

 

 

 

 

 

 

Carly Bowman

12

Waynesville

 

 

 

 

 

 

 

Erin Scharrer

12

Oakwood

 

 

 

 

 

 

 

Kristin Smith

10

Greenon

 

 

 

 

 

 

 

Becky Dull

10

Brookville

 

 

 

 

 

 

 

Hillary Nill

11

Dixie

 

 

 

 

 

 

 

Emily Lachiewicz

12

Lehman

 

 

 

 

 

 

 

Allison Haerr

12

Northeastern

 

 

 

 

 

 

 

Jenny Brockman

11

Fenwick

 

 

 

 

 

 

 

Tabitha McIntosh

11

Fenwick

 

 

 

 

 

 

 

Lauren Massaro

12

Catholic Central

 

 

 

 

 

 

 

Kelsey Jenkins

10

Carroll

 

 

 

 

 

 

 

Adrian Palmer

10

Stivers

 

 

 

 

 

 

 

Kayla Donoff

12

Tippecanoe

District Doubles

 

 

 

 

 

 

Kim Riesinger

12

Tippecanoe

 

 

 

 

 

 

 

Kathleen Jay

12

Lehman

District Doubles

 

 

 

 

 

 

Kristy Sturm

12

Lehman

District Doubles

 

 

 

 

 

 

Taylor Shanks

12

Miami Valley

District Singles

 

 

 

 

 

 

Emily Nelson

12

Miami Valley

District Doubles

 

 

 

 

 

 

Lindsey Hausmann

11

Alter

 

 

 

 

 

 

 

Andrea Bennett

10

Kenton Ridge

 

 

 

 

 

 

 

Amanda Fulk

10

Kenton Ridge

 

 

 

 

 

 

 

Angela Winterbotham

11

Milton Union

 

 

 

 

 

 

 

Ashley Ritchie

11

Carlisle

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

PLAYER OF THE YEAR:

Kelsey Haviland, Oakwood

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

TEAM OF THE YEAR:

Oakwood

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

COACH OF THE YEAR:

Dave Hartsock, Oakwood

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

PRESIDENT'S AWARD:

Steve Gingrich, Dixie

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

SPORTSMANSHIP AWARD:

Crystal Glass, Kenton Ridge

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

FINAL POLL:

1

 Oakwood

18-2

 

 

 

 

 

 

 

2

 Bishop Fenwick

15-1

 

 

 

 

 

 

 

3

 Archbishop Alter

12-9

 

 

 

 

 

 

 

4

 Miami Valley School

14-5

 

 

 

 

 

 

 

5

 Sidney Lehman

16-2

 

 

 

 

 

 

 

6

 Milton Union

14-3

 

 

 

 

 

 

 

7

 Waynesville

14-5

 

 

 

 

 

 

 

8

 Tipp City Tippecanoe

10-6

 

 

 

 

 

 

 

9

 Carroll

9-6

 

 

 

 

 

 

 

10

 Dayton Stivers

14-3